Spring over navigation

Sådan reserverer du

26 januar 2011 af Anonym
Hvis du ønsker at reservere materialer – bøger, cd´er, dvd´er mm. – skal du være logget ind. Det er derfor mange gange en god idé at starte et besøg på bibliotekets hjemmeside med at foretage en indlogning. Herefter søger du de materialer frem, du gerne vil låne, og klikker på knappen med påskriften Reserver nu.

Log dig ind

Du kan logge ind på din konto fra alle sider. I øverste højre hjørne findes to felter, hvor du henholdsvis kan skrive dit Låner- / cpr. nr. og din adgangskode.

Du afslutter med at klikke på knappen med påskriften LOG IND.

Når du er logget ind ser billedet f.eks. således ud:

  • Klik på dit navn for at komme til siden med dine profiloplysninger
  • Klik på tallet ud for kurven, hvis du har materialer gemt her fra tidligere søgninger. Kurven svarer til det gamle søgesystems huskeliste. Nedenfor får du at vide, hvordan det er muligt at reservere herfra.
  • Klik på hjemlån for at komme til oversigten over, hvad du har lånt.
  • Klik på reserveringer for at springe til en oversigt over disse.

Søgning og reservering

Når du søger får du en resultatside, hvorfra det ikke muligt at reservere. Du skal et lag længere ned.

Eksempel: Du ønsker at reservere krimien Ulykkesfuglen af Camilla Läckberg.

Du skriver ulykkesfuglen i søgefeltet og klikker på Søg-knappen.

Resultatsiden ser således ud:

Du ser nu, at den titel, du er på jagt efter er den første på siden (forfatter Camilla Läckberg). De tre etiketter til højre signalerer, at bibliotekerne har værket i 3 medieudgaver: bog, lydbog (cd) og lydbog (cd mp-3).

For at kunne reservere bogen er du nødt til at klikke på titlen Ulykkesfuglen kriminalroman. Herefter kommer du til en oversigtsside, hvor det er muligt at reservere de forskellige værktyper. Denne side ser således ud:

Klik på den orange knap med påskriften Reserver nu. Hvis det er en almindelig udgave, du er interesseret i, klikker du på knappen ud for den øverste titel. Hvis det er en udgave med stor skrift (Magna Print) klikker på knapperne ud for de næste 2.

Bemærk: De to Magna Print bind er udstyret med etiketter med påskriften Ikke tilgængelig. Det signalerer, at der pt. ikke er eksemplarer til udlån i kommunens biblioteker. Men, det forhindrer dig naturligvis ikke i at reservere.

Hvor er bogen hjemme?
Hvis du ønsker at få at vide, hvilke biblioteksafdelinger, der har bogen hjemme er du nødt til at klikke dig yderligere et lag ned. Hvis det er den almindelige bogudgave, klikker du på den øverste titel Ulykkesfuglen kriminalroman.
Du får hermed vist en side med detaljerede oplysninger om det enkelte værk - bl.a., hvor bogen pt. er hjemme.

Skift afhentningssted for dine reserveringer

På din profilside fastsætter du et primært afhentningsbibliotek. Du finder din profilside ved at logge ind og klikke på dit navn. Indlogningsproceduren er beskrevet øverst på denne side.

Tip: Men, du kan vælge forskellige afhentningsbiblioteker til et udvalg af dine reserveringer.

Din Lånerstatusside indeholder oplysninger om dine lån og dine reserveringer. I den sidstnævnte sektion har du mulighed for at vælge en eller flere reservinger, som du ønsker at afhente i en anden biblioteksafdeling.

Sådan gør du:

  1. Vælg en eller flere reserveringer, som du ønsker at afhente i et andet bibliotek end dit "normale". Klik ud for titlerne.
  2. Fold menuen med biblioteker ud til højre for Afhent reserveringer på:
  3. Klik på et bibliotek
  4. Afslut ved at klikke på knappen Gem ændringer for udvalgte reserveringer.

 

Andre artikler med tilknytning til denne