Spring over navigation

Bamse Hansen - am-bams-adør for Unicef!

Bamse Hansen - am-bams-adør for Unicef!

8 februar 2012 af Michael Lindal Andersen
Helsingørs seneste Unicef-ambassadør er en bjørn med hjertet på rette sted!

Som mange sikkert allerede har hørt, så er Helsingør Unicef-by i 2012. Det betyder en hel masse forskellige ting for hele byen, kommunen og biblioteket. Det betyder også noget for børnebibliotekets helt egen Bamse Hansen, der i den grad har taget ansvaret på sig.

Vi har modtaget følgende brev fra Bamse (via flaskepost, hvilket vi måske synes er lidt mærkeligt, når vi jo befinder os i samme bygning - men den gode bjørn om det):

"Jeg, Bamse Hansen, har d.d. udråbt mig selv til am-bams-adør!!!
Som bjørnebiblioteksboss har jeg længe været på udkig efter en mere internationalt orienteret position. Egen republik er en mulighed, men i mellemtiden kommer Unicef 2012, Helsingør som kaldet.

Jeg vil fortsat gerne tituleres Bamse Hansen, måske med en stavekorrektion i år: Bamze Hansen. Eller ikke. Det finder jeg lige ud af.

PS Jeg påtænker en rejse til de varme lande - ned til Afrika. Jeg skal bare lige have bygget mig en båd først."

(Bamses brev er blevet rettet for slåfejl, stavefejl og andre unøjagtigheder af bibliotekets sekretær).

 Vi glæder os til at se, hvordan Bamse håndterer sin nye stilling.